Nyheter24
Annons

Lyten om Northvoltköpet – svarar om finansieringen

Publicerad: 14 jan. 2026, kl. 12:41
Northvolt hade 5 000 anställda, de flesta i Skellefteå, när batteritillverkaren ansökte om konkurs i mars 2025. Arkivbild Foto: Jonas Westling/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Uttalandet görs sedan Svenska Dagbladet rapporterat att Lyten har problem att finansiera köpet. När Lyten skrev på avtalet om att köpa Northvolt-tillgångar i augusti i fjol räknade man med att slutföra affären i oktober.

”Lyten har inte lyckats säkra finansieringen. Inte än i alla fall”, rapporterade tidningen i tisdags med hänvisning till anonyma källor.

Enligt Keith Norman går processen framåt när det gäller att överföra medarbetare till Lyten och ta över underhålls- och leverantörsavtal.

”Detta är en komplex transaktion i flera avseenden och vi är noggranna med att säkerställa att vi har rätt finansieringspartner på plats så att vi snabbt kan återstarta verksamheten”, skriver Norman.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons