Drivmedelspriserna fortsätter att åka berg- och dalbana. Efter tisdagens höjning med cirka 50 öre sänks dieselpriset.
Varför bränslepriset svänger så mycket beror på kriget i Iran och den eskalerande situationen i Mellanöstern, har rört om oljeproduktionen och exporten genom områden som Hormuzsundet.
Men nu ser det ljusare ut.
Dieselpriset rasar kraftigt
Oljepriset på världsmarknaden ligger kvar en bit under 100 dollar fatet på onsdagen. Gårdagens prisfall får nu också fäste på priset vid pump.
Dieselpriset sänks på onsdagen med 1,65 kronor litern, enligt de ledande drivmedelskedjornas företagspriser, som indikerar prissättningen även gentemot privatkunder. Bensinen sänks samtidigt med 60 öre.
Det nya priset för privattankande bilister blir strax över 18 kronor för en liter bensin och omkring 21,50 för dieseln.
Innan kriget i Mellanöstern inleddes 28 februari kostade bränslena cirka 15 respektive 17 kronor litern.



