Nyheter24
Annons

Flygjättar stoppar flyg till Dubai – efter ökade oron

Publicerad: 24 jan. 2026, kl. 09:15
Ett flygplan tillhörande KLM. Arkivbild. Foto: Benjamin Hager/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Fransk-nederländska Air France–KLM meddelar att man pausar sina flighter från Paris och Amsterdam till Dubai. I KLM:s fall handlar det om ett beslut som gäller ”tills vidare” och dessutom inkluderar destinationer som Riyad, Dammam liksom flyg till Israel.

Utöver dessa två har även lågprisbolaget Transavia liksom British Airways tagit samma beslut gällande flygningar till Dubai vars flygplats är en av världens mest trafikerade.

Oron i området har förstärkts efter att USA meddelat att man nu skickar örlogsfartyg till Mellanöstern i ljuset av de stora folkliga protesterna i Iran. Sedan tidigare har tyska Lufthansa meddelat att man ställer in alla flygningar till just Teheran i Iran fram till och med 28 mars.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons