I en intervju med nyhetssajten Politico Europe konstaterar IMF-chefen Kristalina Georgieva att det inte går så illa för Europa som det låter.
Bland annat hänvisar hon till en rankning i tidskriften The Economist som placerar sju EU-länder på sin topp-tio-lista över fjolårets främsta mest utvecklade ekonomier. Det får Georgieva att jämföra med hur det låter i USA, där hon säger att ”marginella insatser” kan presenteras som stordåd.
— Men i Europa gör man något fantastiskt och säger sedan ”det var inte så illa”. I den här världen måste man skryta lite, utstråla självförtroende, säger Georgieva.
Högst hos The Economist rankades Portugal före Irland. Även Spanien, Tjeckien, Grekland, Slovenien och Polen landade på tio-i-topp.




