Nyheter24
Annons

Så ska Coop hålla bort råttorna i butiken

Publicerad: 17 maj 2025, kl. 08:56
Uppdaterad: 17 maj 2025, kl. 09:30
Coops logga och en råtta
Unika lösningen verkar fungera. Foto: Ali Lorestani/TT & Ali Lorestani/TT

En av Coops butiker har tampats med råttor. För att lösa problemet testar man nu en helt unik lösning.

Det var Jönköping-Posten som först rapporterade om att Jönköping kommuns miljö- och hälsoskyddsenhet hittat spår efter råttor inne i Coopbutiken på Asecs hösten 2024. Ett par månader senare, i mars, skrev tidningen återigen om att en ny inspektion visade att problemen kvarstod. 

Unik lösning

Men nu ska Coop alltså ha fått rätsida på situationen.

– Ärendet har släckts hos Miljö och hälsa. Nu har vi haft två kontroller utan anmärkning. Men det innebär inte att vi inte fortsätter att jobba med det här, det gör vi hela tiden, säger Ann Sandberg chef säkerhet, kvalitet och hållbarhet på Coop Väst, till tidningen. 

Annons

Och det tack vare en helt unik lösning: en elektronisk matta installerad längs golvet utanför butikens entré som ska hålla råttorna borta. 

Tillverkad för lyxbilar

– Det här är första installationen av en sådan här matta som vår skadedjursleverantör Rentokil har gjort. Den är egentligen utvecklad för att skydda lyxbilar och samlarbilar. Man lägger den runt bilarna för att skadedjur inte ska gnaga sönder kablar och liknande, säger Ann Sandberg.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons