Brevvolymerna minskar i allt snabbare takt, uppger Post- och telestyrelsen. Bara under det senaste året sjönk volymerna med hela 12 procent, enligt myndigheten.
Hos Postnord, som dominerar den svenska brev- och paketbrevmarknaden, har det här till exempel inneburit att man behövt dra ner på antalet brevlådor runt om i landet.

Med det sagt finns det också tider på året då både antalet skickade brev och paket ökar tillfälligt. Det kan till exempel vara under stora readagar, så som Black friday och Black week – något Postnord tog höjd för under förra hösten.
– Vi förbereder oss som vanligt väldig noga, och ser med glädje fram emot årets roligaste period, uppgav Johan Uddin, chef för produktion affärsområde Paket, i ett pressmeddelande då.
Och mycket paket blev det. Under readagarna såg Postnord en paketvolym som ökade med över 17 procent jämfört med året dessförinnan. Man uppmanade därför kunder att hämta ut sina paket så fort som möjligt hos ombud och vid utlämningsboxar, för att ge plats åt nya leveranser.

Postnord varnar för förseningar
Inför sådana perioder kan Postnord, som tidigare nämnt, förbereda sig. Men nu uppger företaget att oväntat stora volymer ställer till med problem för tillfället.
På den egna hemsidan visas en banner med texten "Oväntat stora volymer skapar förseningar".

Under Postnord sida "Viktig information" förklarar man vidare:
"På grund av oväntade volymer har vi just nu förseningar runt om i landet och längre svarstider hos kundservice."
Man uppger vidare att det alltid är möjligt att spåra en försändelse, antingen via Postnord app eller via deras hemsida.