Samtliga föräldrar med barn på skolan har blivit informerade om att larvbon har hittats i alla ekträd på skolgården, även på en bänk vid en lekplats.
Eleverna får inte leka i området
Eleverna har i sin tur blivit tillsagda att inte leka i vissa områden. Under dagen kommer Odense kommun att skicka ut ett inspektionsgrupp som ska ta bort larverna från skolgården.
Larven heter ekprocessionspinnare och finns framför allt på Iberiska halvön med en vidare utbredning upp genom stora delar av Mellaneuropa. Den senaste tiden har den spridit sig i och omkring staden Odense i södra Danmark.
I danska medier har den kommit att kallas "larven från helvetet", eftersom larvens hårstrån är giftiga och kan framkalla både utslag och andningssvårigheter.