Ica har nästan 1 300 butiker runt om i hela Sverige och är landets största matvarukedja. Varje butik drivs av en fristående Ica-handlare.
De olika Ica-butikerna har olika storlekar och sortiment beroende på var de ligger. Till exempel är Ica Maxi den största butiksvarianten. Dessa butiker har ett brett utbud och ligger ofta vid trafikerade lägen och tätorter, för att kunderna lätt och smidigt ska kunna ta sig dit.
Ica Nära är den minsta butiksvarianten med mer fokus på närservice, dess butiker ligger oftast i bostadsområden.
MISSA INTE: Kunderna rusar till Lidl – varan alla vill ha
Kunderna rasar på Ica Supermarket-butiken
I dagarna lade en Ica Supermarket-butik ut på Facebook att de börjat sälja lussekatter, under namnet "sommarkatter". Inlägget möttes snabbt av starka reaktioner.
Många var arga på butiken och ansåg att var sak har sin tid och att det är alldeles för tidigt att sälja lussekatter mitt i sommaren. Det fanns även de kunder som blev väldigt glada över nyheten.
LÄS MER: Här öppnar en ny stor godisbutik
Sålt 500 lussekatter mitt i sommaren
Enligt Mikael Kring, pressansvarig på Ica Hagahallen Karlstad, så har sommarkatterna sålt riktigt bra. För Nyheter24 berättar han att det inte är första gången som butiken säljer lussekatter under sommaren.
– Första veckan sålde vi 500 stycken, säger han.
Även om reaktioner på Facebook är negativa, så menar Kring att det finns en stor efterfrågan och att kunderna verkligen vill köpa lussekatter, även på sommaren. Han tror dock inte att de hade sålt lika bra om de sålt lussekatter året om.
– Vi gjorde det för att sticka ut i bruset. Folk vill köpa sånt man inte alltid kan få, säger Mikael Kring.
Ica Supermarket-butiken kommer att sälja lussekatterna så långt lagret räcker hela vecka 26 också.
MISSA INTE: Du kan begå stöld – utan att lämna butiken