Den veganska restaurangen The Herbivore i Lund, som drivits sedan 2018, har gått i konkurs. Konkursen inleddes den 4 juli i år.
Inga potentiella köpare
Konkursförvaltaren Anne Merete Mellemsaether har försökt hitta någon som kan ta över verksamheten.
– Jag hade hoppats att jag skulle kunna sälja hela rörelsen, men det är faktiskt ingen som har visat intresse, säger hon till Sydsvenskan.
Nu kommer inventarierna istället delas upp och säljas styckvis.
– I och med att ingen har visat intresse så måste jag sälja maskiner, stolar, lampor – allting var för sig på nätauktion, fortsätter hon.
LÄS MER: Omtyckt butik stänger – efter 13 år
"Godaste jag ätit"
The Herbivore, som endast serverar växtbaserade rätter, har varit mycket omtyckt bland både veganer och icke-veganer i Lund.
– Deras ramen kan vara en av de godaste jag ätit. Här har de inte bara standard veganmat som finns på andra ställen, som falafel och hummus. De har också tagit klassiska kötträtter och gjort om dem till något veganskt på ett väldigt bra sätt, säger en stammis till Sydsvenskan.