Nyheter24
Annons

14 får döda i blixtnedslag

Publicerad: 24 juli 2025, kl. 11:20
Fåren på bilden har inget att göra med fåren som dog i Tovekärr. Arkivbild. Foto: Fredrik Sandberg /TT

Ett åskoväder drog in över Örebro och Södermanlands län på onsdagskvällen. I en träddunge i Tovekärr hade en klunga med får tagit skydd i skuggan på sina betesmarker. Exakt där slog blixten ned.

Ämne:

Örebro

Av de 38 får som fanns på platsen dog 14 omedelbart, rapporterar Nerikes Allehanda.

— Det är fruktansvärt. Det var våra får, vi har namn på dem, säger fårägaren Maria Johansson till NA.

Maria Johansson och hennes make var inte hemma när tragedin inträffade. När de kom hem på eftermiddagen och maken skulle titta till djuren möttes han av tragedin.

— Det är sånt här man inte kan rå över, men det känns ändå så orättvist. Det har aldrig hänt tidigare, trots att det åskat många gånger, säger Maria Johansson.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons