Nyheter24
Annons

Jätteläckage av uppgifter efter cyberattack

Publicerad: 9 sep. 2025, kl. 11:10
Uppdaterad: 9 sep. 2025, kl. 15:00
Stockholms stadshus. Foto: Fredrik Sandberg/TT

Samtliga anställda i Stockholms stad har fått sina personuppgifter läckta efter dataintrånget mot systemleverantören Miljödata – likaså samtliga nuvarande och tidigare anställda i Region Skåne sedan 2005.

I Region Skåne handlar det om totalt 101 000 personer, skriver regionen i ett pressmeddelande. Samtidigt har läckan drabbat 28 000 anställda och tidigare anställda i Linköpings kommun, enligt P4 Östergötland.

Stockholms stad har över 40 000 anställda som arbetar inom fler än 300 olika yrken.

"Angriparen har kommit åt personuppgifter om alla anställda i Stockholms stad," står det i ett brev som skickats ut till de anställda, rapporterar tidningen Mitti.

Uppgifterna omfattar bland annat personnummer, telefonnummer, adress och anställnings-id. Personer med skyddade uppgifter fanns inte i Miljödatas system och har inte röjts.

Kan användas ”bedrägligt”

Annons

”Möjliga konsekvenser av incidenten är att du riskerar att förlora kontrollen över dina egna personuppgifter och att personuppgifterna används på ett bedrägligt sätt”, står det i brevet till anställda i Stockholms stad.

I fredags meddelade även Göteborgs stad att personuppgifter läckt om anställda i "samtliga förvaltningar och ett antal bolag”. Totalt berörs så många som 165 000 nuvarande och tidigare anställda.

Merparten är tidigare anställda. Hela staden är dock inte drabbad, utan det är förvaltningarna och bolagen som berörs, enligt Kristina Högström.

Utsatts för utpressning

Det var den 23 augusti som delar av Miljödatas it-miljö utsattes för ett cyberangrepp. 80 procent av Sveriges kommuner använder leverantören och i systemet hanteras bland annat arbetsrättsliga ärenden, rehabiliteringsärenden samt hantering av arbetsskador och tillbud.

Miljödata har enligt flera medier utsatts för utpressning i samband med it-angreppet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons