Nyheter24
Annons

Efter hackerattack – Svenska kraftnäts data läckt

Publicerad: 18 dec. 2025, kl. 14:35
Svenska kraftnäts data har läckts på darknet. Arkivbild. Foto: Stina Stjernkvist/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

I slutet av oktober utsattes Svenska kraftnät för ett dataintrång, och över 280 gigabyte data innehållande personuppgifter och känslig data om elsystemet stals. Under onsdagen meddelade hackergruppen att informationen lagts ut på darknet.

— Det fanns en länk att plocka hem men den har inte fungerat, så vi kan inte svara på om det är läckt, men vi utgår från det, säger informationssäkerhetschefen Cem Göcgören till SVT.

Enligt Svenska kraftnät är den stulna informationen delvis sekretessbelagd, men inte säkerhetsskyddsklassificerad. Det innebär att den inte utgör en risk för Sveriges säkerhet.

— Vi har sedan det stals hela tiden utgått från att informationen kommer att läcka. Men det har ingen negativ påverkan utöver att det visar att vi borde haft bättre säkerhet, säger Cem Göcgören till SVT.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons