Nyheter24
Annons

Rättegången mot Medin skjuts upp ett halvår

Publicerad: 8 jan. 2026, kl. 08:33
Uppdaterad: 8 jan. 2026, kl. 12:40
Journalisten Joakim Medin, fotograferad i september. Foto: Fredrik Sandberg/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Rättegången skulle ha inletts i Turkiet klockan åtta på torsdagsmorgonen. Medin anklagas för terrorbrott och riskerar ett flerårigt fängelsestraff.

Alternativet till att skjuta fram förhandlingarna hade varit att domaren betraktat det som att Medin försöker undvika processen och efterlyst honom internationellt.

— Det här är naturligtvis mycket bättre än att de hade spolat hela grejen och förklarat mig efterlyst. Men det är också frustrerande att vi inte kunde gå vidare på grund av uteblivet svar från (det svenska) justitiedepartementet, säger Joakim Medin.

Det är han själv, genom ett juridiskt ombud i Turkiet, som har yrkat på att rättegången ska skjutas fram. Medin hänvisar till att han inte har hörts av svensk domstol, vilket den turkiska domstolen har begärt.

Men att ha processen hängande över sig i ytterligare ett halvår känns tungt, säger han:

— Ju längre tid det här tar, desto längre tid måste jag ha det här på mina axlar. Det är frustrerande och tynger mig, bokstavligt talat.

Strömmer: Vi prövar

Ärendet ligger hos justitiedepartementet, som ska fatta beslutet om Medin kan förhöras i Sverige. Enligt justitieminister Gunnar Strömmer (M) handläggs ärendet ”skyndsamt”.

Annons

— Vi prövar förstås, som vi alltid gör, om det är ett bistånd som är i linje med grundläggande svenska rättsprinciper och när vi är klara med den prövningen så kommer vi att fatta ett beslut, säger han.

Strömmer kan inte säga när ett besked kan komma.

— Jag tror att alla kan se att det här är en oviss och frustrerande situation för personen som det berör, men hur man bedömer ett sådant här fall påverkar journalisters möjlighet att bedriva sitt arbete.

”Svårt att förstå”

Medin är åtalad för sin journalistik, men han har inte fått ta del av några detaljer om vad han faktiskt anklagas för och har därför inte kunnat förbereda sig, förklarar han.

Turkiets rättsväsende har inte informerat honom alls, varken nu eller när han satt i turkiskt fängelse. Och svenska justitiedepartementet lämnar inte ut några handlingar med hänvisning till sekretessen.

— Det finns också någonting som heter partsinsyn och det här åtalet handlar ju om mig. Så det är svårt att förstå varför jag inte får kika på någonting, inte ens en maskad version, säger han.

Fakta: Fallet Medin – detta har hänt

Journalisten Joakim Medin åkte på uppdrag av tidningen Dagens ETC till Istanbul i mars förra året för att rapportera om omfattande protester i landet, sedan Istanbuls borgmästare Ekrem Imamoglu gripits.

Medin, som har besökt Turkiet som journalist flera gånger, greps direkt på flygplatsen.

Därefter flyttades han till högsäkerhetsfängelset Marmara i Silivri utanför Istanbul, där många av Turkiets politiska fångar sitter eller har suttit. Medin satt på samma avdelning som den fängslade borgmästaren Imamoglu.

Den 23 april åtalades han för deltagande i terrororganisation, spridning av terroristpropaganda samt förolämpning av presidenten.

I en första rättegång i Ankara gällande åtalet om förolämpning av Turkiets president Recep Tayyip Erdogan dömdes han till villkorlig dom.

Han släpptes den 16 maj och landade i Sverige strax efter midnatt den 17 maj. Men även om Medin har släppts och har fått rätt att lämna landet kvarstår anklagelserna om terrorbrott som fortsatt ska prövas i Turkiet i Medins frånvaro. Turkiet har begärt att Medin ska förhöras i en svensk domstol.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Joakim Medins rättegång skjuts upp – slipper efterlysning