Nyheter24
Annons

Misstänkt rån och våldtäktsförsök mot äldre kvinna

Publicerad: 11 jan. 2026, kl. 08:14
Uppdaterad: 11 jan. 2026, kl. 08:28
Äldre kvinna utsatt i sitt hem i Huskvarna. Foto: Johan Nilsson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

Huskvarna

En äldre kvinna i 85‑årsåldern utsattes under natten för ett inbrott i sitt hem i Huskvarna, där en gärningsman tog sig in och kom över värdesaker.

Förövaren ska också ha gjort ett försök till våldtäkt. Kvinnan har undersökts av ambulans och har inga allvarliga fysiska skador. 

Foto: Johan Nilsson/TT

Ingen gripen eller misstänkt för tillfället

"Ett stort antal poliser har arbetat i Huskvarna med omnejd för att finna gärningspersonen/personerna. I nuläget är ingen gripen eller misstänkt", skriver polisen på sin hemsida.

 Händelsen utreds som grovt rån och försök till våldtäkt. Polisen uppmanar nu allmänheten att höra av sig med tips som kan föra utredningen framåt.

I samma område har tre liknande fall rapporterats den senaste tiden, där äldre personer varit utsatta.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons