Nyheter24
Annons

Domen: Vargjakten stoppas i vinter

Publicerad: 26 jan. 2026, kl. 14:48
Uppdaterad: 26 jan. 2026, kl. 16:22
Foto: Heiko Junge & Paul Kleiven
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

– Vi har en skyldighet att bevara vargen i Sverige och är jättelättade över det här beskedet, säger Beatrice Rindevall, ordförande för Naturskyddsföreningen. 

Domstolen konstaterar att den nivå vargstammen skulle pressas ner till inte räcker för att nå så kallad gynnsam bevarandestatus och på sikt därför äventyra vargens överlevnad.

I juni i fjol beslutade regeringen att den svenska miniminivån för varg ska sänkas från 300 till 170 djur, ett beslut som kritiserats av EU-kommissionen som anser det ovetenskapligt och riskerar artens livskraft på sikt.

Stoppad jakt i vinter

Beslutet om licensjakt fattades i november och enligt det skulle 48 djur skjutas i fem län. Men bland andra Naturskyddsföreningen överklagade länsstyrelsernas beslut och jakten som skulle ha inletts den 2 januari i år stoppades av förvaltningsrätten.

Annons

Samtliga länsstyrelser överklagade besluten till kammarrätten vars besked nu innebär att licensjakten på varg är stoppad i vinter.

— Vi ser att regeringen försöker driva stammen mot bristningsgränsen, vilket de varken har haft stöd för i vetenskapen eller i lagstiftningen. Och det visar ju de här domarna, säger Rindevall.

Hon anser att Sverige har goda förutsättningar att hantera de eventuella problem som kan uppstå med rovdjur – på andra sätt än med licensjakt.

— Vi är absolut för att skapa skydd. Så som skyddsjakt på problematiska individer och ersättning för rovdjursstängsel och liknande.

Kan överklagas

Beslutet om den stoppade vargjakten kan fortfarande överklagas till Högsta förvaltningsdomstolen – men det är inget som oroar Naturskyddsföreningen.

— Vi känner oss trygga med att det här går emot den lagstiftning vi har i dag. Och fallet skulle bli prejudicerande om det tas vidare till nästa nivå, så vi tror inte att det kommer någon överklagan, säger Rindevall.

Fakta: Turerna kring den svenska vargjakten

I juni 2025 beslutade regeringen att den svenska miniminivån för varg ska sänkas från 300 till 170 djur.

Det så kallade referensvärdet för en populationsstorlek är det lägsta antalet individer som bedöms behöva finnas på nationell nivå utan att arten dör ut.

I november kom kritik från EU-kommissionen, som uppmanande Sverige att revidera beslutet. Kommissionen ansåg att Sveriges minimigräns på 170 vargar är ovetenskaplig och riskerar artens livskraft på sikt.

Samma månad beslutade länsstyrelserna om 2026 års licensjakt, där tilldelningen bestämdes till 48 djur i fem län.

I början av december överklagade Naturskyddsföreningen länsstyrelsernas beslut. Organisationen ansåg att det "strider mot både vetenskapen och EU-rätten" och riskerar "oåterkalleliga skador på vargstammen”.

Den 26 januari 2026 meddelar kammarrätten i Sundsvall att man avslår länsstyrelsernas överklagande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Domen: Vargjakten stoppas i vinter