Nyheter24
Annons

S svänger om utvisningar av unga – kräver omedelbart stopp

Publicerad: 7 feb. 2026, kl. 12:56
S ställer sig nu bakom initiativet att stoppa tonårsutvisningarna, säger Ida Karkiainen, migrationspolitisk talesperson. Arkivbild. Foto: Lars Schröder/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

– Vi kräver en omedelbar frysning av de här utvisningarna tills dess att rättsläget är klarlagt och regeringen har presenterat hur de tänker lösa den här frågan, säger Ida Karkiainen (S), migrationspolitisk talesperson, till Dagens Nyheter.

Det handlar om fall där unga personer, som växt upp i Sverige, hotas av utvisning när de fyller 18 år. Detta sedan regeringen avskaffade möjligheten till undantag för särskilt ömmande fall – en ventil – i samband med förlängningar av uppehållstillstånd. S ställde sig då bakom förändringen, men kräver nu att regeringen stoppar utvisningarna omedelbart.

”Är fel”

— Jag tror att alla med sunt förnuft inser att det här är fel, säger Ida Karkiainen (S) till DN.

Tidigare i veckan gick MP och V fram med ett utskottsinitiativ om att ändra lagen, så att unga vuxna som vuxit upp i Sverige ska få stanna. Även Centerpartiet ställde sig senare bakom initiativet.

S valde att inte ansluta, utan ville invänta regeringens agerande. Enligt partiledare Magdalena Andersson har regeringen ”lovat” att presentera en lösning under våren, och den är man i så fall beredd att samarbeta kring.

Inga löften

Men migrationsminister Johan Forssell har sagt att inga löften givits.

— Vi har bett om att få ett förslag på en så kallad ventil och den bereder vi just nu, sade han på fredagen.

Liberalerna kommer dock att ”agera för att regeringen ska se över frågan om en ventil – för att se till att migrationsrättsliga beslut är rimliga”, skriver L-ledaren och utbildnings- och integrationsminister Simona Mohamsson på X i dag.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons