Nyheter24
Annons

Terrordömda vill frias – åklagaren kräver dom för mordförsök

Publicerad: 17 feb. 2026, kl. 11:13
Rättegångsteckning föreställande den tilltalande 19-åringen och försvarsadvokat Johan Åkermark vid rättegången. Foto: Anders Humlebo/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

19-åringen överklagar inte domen om förberedelse till terroristbrott i Stockholm och grovt deltagande i terroristorganisation. Han nekar dock till mordförberedelsen i Tyskland och vill frias för det.

Den medtilltalade 18-åringen överklagar även sin dom gällande grovt deltagande i terroristorganisation.

Åklagaren överklagar också och vill att männen får skärpta straff samt att gärningen i Tyskland rubriceras som mordförsök i stället för förberedelse till mord.

I tingsrätten dömdes 19-åringen till fängelse i sju år och tio månader och 18-åringen till sluten ungdomsvård i ett år och fyra månader.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons