Naturvårdsverket har beslutat om årets licens- och skyddsjakt på säl. Totalt får 1 350 gråsälar skjutas, vilket är 350 fler än i fjol. Därtill tillåts skyddsjakt på totalt 400 knubbsälar och vikare.

Kvoten höjs för att få skjuta gråsälar
Beslutet gäller från 2026 till början på 2027, men jakten är uppdelad på olika perioder. Licensjakt tillåts endast på gråsäl – vilket enligt Naturvårdsverket är den sälart som orsakar störst skador på det småskaliga yrkes- och fritidsfisket.
”Vi bedömer att årets jaktbeslut är väl avvägda för att förebygga de skador som sälarna kan orsaka – både på fiskeredskap och fångster och på vissa fiskbestånd”, säger Jens Andersson på viltanalysenheten på Naturvårdsverket i ett pressmeddelande.
Jakten på gråsäl tillåts i alla län längs Östersjön och totalt får 1 350 djur skjutas, en ökning från fjolårets 1 000 sälar.
Därtill meddelar myndigheten att man beslutat om skyddsjakt på knubbsäl och vikare.
I Halland, Västra Götaland och delar av Skåne får totalt 200 knubbsälar skjutas.
Även 200 vikare får fällas i Norrbottens, Västerbottens, Västernorrlands och Gävleborgs län.
”Även om skadebilden inom yrkesfisket fortsatt är hög bedömer vi att det finns skäl till viss försiktighet i fråga om antalet sälar som får fällas i avvaktan på mer kunskap om populationernas utveckling”, säger Jens Andersson.




