Nyheter24
Annons

Mordbrand på minkfarm

Publicerad: 10 aug. 2010, kl. 15:23
Uppdaterad: 10 aug. 2010, kl. 16:56
Foto: Djurrättsalliansen
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

KRISTIANSTAD. Den drabbade minkfarmaren Stefan Andersson menar att han gärna hade tagit en diskussion med gärningsmännen.

– Det är fegt. De är välkomna hit och prata med mig öga mot öga i stället för att smyga in på natten och tända eld, säger Andersson till SVT.

Han upptäckte den utbrända trucken när han skulle mata minkarna på tisdagsmorgonen.

– Nu måste vi försöka ragga fram en annan truck så att djuren kan få mat i eftermiddag, säger Andersson.

På måndagen publicerades bilder och video på vanvårdade minkar som drivits till kannibalism. När Nyheter24 pratade med  Per-Anders Svärd, doktorand i statsvetenskap vid Stockholms universitet och tidigare ordförande i Djurens Rätt, förutspådde han att det kunde tända till.

– Det är ganska uppenbart att man har provat allt. Man har försökt uppmärksamma det här i årtionden. Vissa kan absolut reagera hårdare, sa Svärd till Nyheter24.

Och han hade rätt. Men Stefan Andersson tar själv avstånd från farmare som inte sköter sina djur.

– Om bilderna är sanna är jag mycket kritisk. Vi vill inte ha några såna medlemmar i vår organisation, säger han till SVT.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons