Gaza stod högt upp på dagordningen när de två möttes på Trumps Floridaresidens Mar-a-Lago på måndagskvällen svensk tid. Den mest skriande frågan för närvarande gäller processen att inleda vapenvilans andra fas.
— Så snart som möjligt, men vi måste avväpna Hamas, svarade Trump på en fråga om när fas två – som även inkluderar ett israeliskt tillbakadragande – kan komma att påbörjas.
”Väntar ett helvete"
När den amerikanske presidenten efter mötet fick en uppföljande fråga om hur lång tid den terrorstämplade rörelsen ska få till sitt förfogande för avväpningen svarade Trump ”en väldigt kort tidsperiod” och fortsatte:
— Men om de inte lägger ner sina vapen – som de gått med på att göra – då väntar ett helvete för dem.
Kommentarerna kommer bara timmar efter det att Hamas på nytt sagt nej till avväpningskravet.
”Vårt folk försvarar sig och kommer inte att ge upp sina vapen så länge ockupationen består”, heter det i ett videouttalande från Abu Obeida, nytillsatt talesperson för Hamas väpnade gren al-Qassam-brigaderna.
Inga synpunkter på Israel
Den nya talespersonen har tagit samma namn som sin företrädare, vars död bekräftades av Hamas tidigare på måndagen.
Enligt källuppgifter finns det en oro i delar av Trumps stab för att både Hamas och Israel förhalar processen om att inleda fas två i vapenvilan, som enligt rådande plan innefattar både israeliskt tillbakadragande från remsan och en avväpning av Hamas – något den terrorstämplade rörelsen flera gånger avvisat.
Sedan vapenvilan mellan Israel och Hamas trädde i kraft i oktober har hundratals palestinier – bland dem många kvinnor och barn – dödats i israeliska angrepp, vilket lett till kritik mot Netanyahus regering.
Men på denna punkt har president Trump inget att anmärka.
— Jag har inga synpunkter på något av det som Israel gör, sade han.




