I förra veckan skrev Nyheter24 om fyra mobiltelefoner från märket Xiaomi vars EOL-datum närmar sig med stormsteg.
EOL, som står för "End-of-Life", betyder inte att mobilerna slutar fungera direkt. Men de får inga nya uppdateringar för säkerhet eller programvara, vilket gör dem mindre säkra och svårare att använda med tiden.
På sikt kan de sakna så pass fundamental programvara att de slutar fungera helt.
Här är sju mobiler som slutar uppdateras i höst:
- Redmi A1
- Xiaomi 11 Lite 5G NE
- Redmi A1+
- Xiaomi 11T Pro
- Mi 11
- Redmi Pad
- POCO M5

Samsung slutar uppdatera tre surfplattor
Men det är inte bara Xiaomi som slutar uppdatera sina produkter – även Samsung avslutar stödet för flera enheter under sommaren 2025.
Ägarna till modellerna måste nu bestämma sig för om de vill ersätta dem med nyare varianter, eller om man vill fortsätta använda dem utan några programuppdateringar från Samsung.
Nedan följer de surfplattor som berörs. Datum som infaller under sommaren 2025, eller nyligen passerat, är kursiverade:
- Galaxy Tab S6 Lite:
- Slutade få Android-uppdateringar 25/5 2025.
- Slutade få säkerhetsuppdateringar 4/6 2025. - Galaxy Tab Active 4 Pro:
- Slutar få Android-uppdateringar 31/8 2025.
- Slutar få säkerhetsuppdateringar 31/8 2027. - Galaxy Tab A7 Lite:
- Slutade få Android-uppdateringar 27/5 2024.
- Slutade få säkerhetsuppdateringar 4/6 2025.
Källa: Endoflife.date