Fler än 1 000 människor skadades i explosionen, men de flesta har fått åka hem efter att ha fått vård, meddelar myndigheterna. Drygt 100 personer uppges vara kvar på sjukhus på måndagen.
I statlig tv syns bilder på brandmän som bekämpar lågorna i hamnområdet Shahid Rajaee. Skadorna ska utvärderas när branden är helt under kontroll, enligt nyhetsrapporteringen.
Det är inte fastställt vad som orsakade explosionen. En företrädare för hamnens tullkontor säger att branden startade i ett lager där farliga kemikalier förvarades, enligt uppgifter i statliga medier.
Inrikesminister Eskandar Momeni säger i statlig tv att försumlighet med säkerhetsföreskrifterna ligger bakom olyckan och att de skyldiga har identifierats.