Nyheter24
Annons

Ukraina redo för fler räder mot Ryssland

Publicerad: 22 juni 2025, kl. 18:28
Ukrainas militärchef Oleksandr Syrskyj (till vänster) med generalen Kyrylo Budanov som leder landets militära underrättelsetjänst. Arkivbild. Foto: Ukrainas presidentkansli via AP/TT

Ukrainas militärchef Oleksandr Syrskyj vill utöka attackerna mot mål på ryskt territorium. Vi tänker trappa upp attackerna i omfattning och intensitet.

Militärens överbefälhavare Syrskyj sade att Ukrainas rent defensiva hållning gentemot invasionsmakten Ryssland inte längre är hållbar.

— Vi kan inte bara sitta och försvara oss. Det ger oss ingenting, och leder i förlängningen till att vi måste gå till reträtt, vi förlorar manskap och territorier, sade Syrskyj i ett samtal med reportrar. Innehållet i samtalet publicerades på söndagen.

Syrskyj betonade att ukrainska attacker mot militära mål i Ryssland har varit effektiva. Samtidigt konstaterade han, i samtalet med journalister, att Ryssland har övertag när det gäller attacker med drönare – och speciellt då den nya generationens fiberoptiska drönare som är svåra att störa för ukrainsk militär,

— Där har de tyvärr ett övertag när det gäller antal och hur långt drönarna kan nå, sade Syrskyj.

Militärchefen hävdade också att ukrainsk militär fortfarande höll ställningarna i områden i ryska Kursk, som belägrades i en offensiv i augusti ifjol. I en motoffensiv har rysk militär återtagit områden i regionen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons