Nyheter24
Annons

Svår översvämning i Kina – tiotusentals på flykt

Publicerad: 25 juni 2025, kl. 10:10
På en bild från statliga nyhetsbyrån Xinhua syns omfattande översvämningar i provinsen Guangdong förra veckan. Foto: Deng Hua/AP/TT

Över 80 000 människor har tvingats lämna sina hem på grund av översvämningar i sydvästra Kina. Stora delar av landet har den senaste tiden drabbats av svåra värmeböljor på vissa håll och regnoväder på andra.

På tisdagseftermiddagen hade drygt 80 000 invånare evakuerats i provinsen Guizhou, rapporterar den statliga nyhetsbyrån Nya Kina. Den statliga tv-kanalen CCTV visar bilder på omfattande översvämningar som lagt samhällen under vatten.

Förra veckan evakuerades tiotusentals människor i provinsen Hunan, på grund av omfattande regnoväder, och närmare 70 000 evakuerades nyligen i södra Kina på grund av av kraftiga översvämningar orsakade av tyfonen Wutip.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons