Nyheter24
Annons

Spänd vapenvila efter strider i Syrien

Publicerad: 21 juli 2025, kl. 09:32
Beväpnade beduiner har slagit läger utanför staden Sweida. Foto: Omar Sanadiki/AP/TT

En spänd vapenvila råder mellan druserna och beduinerna i Sweidaprovinsen i Syrien. Beväpnade beduiner har slagit läger utanför den belägrade staden.

Enligt brittiska Sky News, som befinner sig i staden Sweida, tros omkring 30 000 personer, mestadels druser, vara instängda i staden utan elektricitet och med begränsad tillgång till mat och vatten. Huvudvägen in till den belägrade staden är avstängd och vaktas av syriska regeringsstyrkor.

Över 1 100 människor har dött i den senaste veckans strider i södra Syrien. På söndagen anlände den första humanitära hjälpen till staden Sweida.

Det syriska inrikesdepartementet uppgav under söndagen att sammandrabbningarna har upphört.

”Alla klankrigare har evakuerats och striderna i staden har stoppats”, meddelade departementet.

Enligt Sky News korrespondent har beväpnade beduiner slagit läger utanför staden.

Annons

— Vi ger inte upp, ropar en av dem till Sky News reporter.

Sammandrabbningarna mellan druser och beduiner bröt ut i Sweida för en vecka sedan. Syriska regeringsstyrkor ryckte senare in i området, men anklagades i sin tur för att ha dödat civila druser i striderna.

USA:s sändebud i Syrien, Tom Barrack, sade på söndagen att landet befinner sig vid en ”kritisk tidpunkt”.

”Alla fraktioner måste omedelbart lägga ner sina vapen, upphöra med våldsamheterna och upphöra med de återkommande hämndaktionerna”, skrev han på X.

Syriska säkerhetsstyrkor har satt upp säkerhetsspärrar vid infarterna till staden Sweida.
Syriska säkerhetsstyrkor har satt upp säkerhetsspärrar vid infarterna till staden Sweida.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons