Nyheter24
Annons

Bankchef förbjuds lämna Kina – ”brottmål”

Publicerad: 21 juli 2025, kl. 14:42
Wells Fargo bank i Beverly Hills. Arkivbild. Foto: Henrik Montgomery/TT

Den amerikanska storbanken Wells Fargos högt uppsatta chef Chenyue Mao förbjuds att lämna Kina för ett ”brottmål”.

Bekräftelsen kommer från Peking under måndagen efter att uppgifter cirkulerat under den gångna veckan om att hon har belagts med utreseförbud. Banken har bekräftat att de bistår Mao, som reste till Kina någon gång under de gångna veckorna. Hon bor i amerikanska Atlanta och föddes i kinesiska Shanghai.

Kinas utrikesdepartementets talesperson Guo Jiakun säger att Mao var ”involverad i ett brottmål som för närvarande utreds av de kinesiska myndigheterna”, utan att ge några vidare detaljer om vad det gäller. Han betonar att det handlar om ett ”enskilt fall”.

Wells Fargo har inte kommenterat brottmålet men låter inte längre sina anställda besöka Kina.

Enligt källor till The Washington Post har en kinesisk-amerikansk anställd vid USA:s handelsdepartement också hindrats från att lämna Kina efter han inte kunde visa att han arbetar för den amerikanska staten.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons