–Lämna oss inte ensamma. Det här är en statlig fråga. Det här måste lösas, vädjar Juan Vivas, ledare för administrationen i Ceuta.
Migranterna, de flesta av dem marockaner, anlände i en stadig ström under natten mot lördag medan civilgardet gjorde räddningsinsatser i den grova sjön. Totalt 54 ensamkommande minderåriga tog sig in genom områdena Tarajal och Benzú.
Poliser har beordrats ut för att lokalisera alla ungdomar som kommit in illegalt under det senaste dygnet. Staden har sedan tidigare omsorg för 460 barn, trots att man bara kan ta emot 132. Barnomsorgssystemet i Ceuta håller på att kollapsa, varnar de lokala myndigheterna.
Många minderåriga migranter försöker smyga sig ombord på färjan till Algeciras på det spanska fastlandet.