Nyheter24
Annons

Egyptens nya supermuseum invigt: "Nytt kapitel"

Publicerad: 1 nov. 2025, kl. 23:18
Drönare ritade upp bilder från Egyptens rika historia på kvällshimlen under lördagens invigning. Foto: Amr Nabil/AP/TT

— Vi skriver ett nytt kapitel för både samtiden och framtiden, sade Abdel Fattah al-Sisi i ett tal inför de närvarande kungligheterna och regeringscheferna.

Bygget av Grand Egyptian Museum påbörjades så smått 2005 vid Gizaplatån utanför Kairo med de välkända pyramiderna som fond. Projektet har sedan försenats på grund av politisk och ekonomisk oro, och avbröts under arabiska våren 2011.

Efter att ha färdigställts 2023, och smygöppnat 2024, invigdes museet formellt på lördagen med dansare i faraoniska utstyrslar, drönarstyrd lasershow och fyrverkerier.

— Det är en levande påminnelse om den egyptiska människans genialitet, sade al-Sisi om institutionen.

Museet ersätter det belamrade, trånga och omoderna Egyptiska museet i Kairo. Med över 100 000 föremål, varav hälften är utställda, hyser det världens största samling knuten till en enda civilisation. Utställningsytan är på 24 000 kvadratmeter.

Bakom den pyramidliknande glasfasaden möts besökarna i den centrala ljusgården av en 83 ton tung staty av faraon Ramses II, som styrde i 66 år på 1200-talet före vår tideräkning.

Grand Egyptian Museum breder ut sig någon kilometer från Cheops-pyramiden.
Grand Egyptian Museum breder ut sig någon kilometer från Cheops-pyramiden.

En annan utlovad höjdpunkt är en pågående restauration av en över 4 500 år gammal båt – ett så kallat solskepp som skulle föra faraon Cheops själ till livet efter detta.

Det kanske mest storslagna är samlingen från pojkkungen Tutankhamuns gravkammare. De cirka 5 000 föremålen ställs för första gången sedan upptäckten 1922 ut komplett.

Myndigheterna i Egypten ser museet som en injektion till landets viktiga turistindustri och ett led i arbetet att få fart på ekonomin. Förväntningarna ligger på fem miljoner besökare till museet årligen. Totalt hoppas man på arton miljoner turister i år.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons