Nyheter24
Annons

Fem dödade i israelisk attack i Gaza

Publicerad: 3 dec. 2025, kl. 22:21
Människor som tvingats lämna sina hem söker skydd i tält i Gaza stad. Arkivbild. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT

I ett inlägg på Telegram på onsdagskvällen uppgav den israeliska militären att ”terrororganisationen Hamas utförde ett flagrant brott vapenvilan, under vilket terrorister attackerade IDF-styrkor i Rafah”.

Som svar på detta slog den israeliska militären till ”mot en Hamas-terrorist i södra Gazaremsan”.

Utöver de fem döda skadades ytterligare 32 personer i det israeliska angreppet, enligt det Hamaskontrollerade områdets civilförsvar, som lade till att angreppet skedde vid ett tältläger för människor som tvingats fly sina hem. Huruvida den utpekade Hamas-medlemmen dödades är oklart.

Tidigare på onsdagen uppgav myndigheter i Gaza att över 350 människor dödats sedan vapenvilan trädde i kraft den 10 oktober.

Hälsodepartementets siffror gör inte skillnad på civila och stridande, men har länge ansetts tillförlitliga och återrapporteras regelbundet av FN och internationella organisationer.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons