Det krävs inte speciellt mycket för att ändra hur en bild kan uppfattas. På internet sprids falska nyheter och konspirationsteorier som en löpeld från olika delar av det politiska spektrumet.
Polischefen i delstaten New South Wales, Mal Lanyon, säger enligt 9 News att falska nyheter och ryktesspridning är en stor utmaning med sociala medier.
Poliskåren har varit en av måltavlorna i olika desinformationskampanjer.
Polis måltavla
I en beskuren bild syns en av poliserna som ryckte ut till Bondi i söndags lyfta sina armar i en uppgivande gest, men den obeskurna bilden visar att hon i själva verket dirigerar flyende personer bort från platsen.
— Hon besköts när hon kom till platsen. Det är kulhål i vindrutan på fordonet som hon färdades i, och hon trodde att hon skulle dö, säger Lanyon.
— Till hennes heder och min största respekt som hennes chef fortsatte hon att utföra sin plikt.

Registrerad på Island
Ahmed al-Ahmed hyllas på många ställen som en hjälte. Den 43-årige grönsakshandlaren avväpnade en av skyttarna under attacken och räddade därmed många människoliv.
Men på internet sprids nu falska nyheter om att den verkliga mannen bakom hjältedådet i själva verket heter Edward Crabtree och är född i Sydney. Den falska informationen sprids nu i rasistiska och islamofobiska inlägg på bland annat X. Enligt ABC News genomgång är originalkällan en fiktiv nyhetssajt som skapades dagen för terrordådet och som är registrerad på Island.
Även antisemitiska budskap sprids med hjälp av falska nyheter. En av de överlevande från terrordådet används i en AI-genererad bild där han föreställs skratta medan han får konstgjort blod målat på sig. Bilden publicerades enligt ABC av en rysk desinformationssajt tillsammans med en artikel som påstår att mannen i själva verket är en del av den israeliska underrättelsetjänsten Mossads propagandamaskineri.


.jpg)
.jpg)
