I sjön Orankesee utanför Berlin kastade sig medlemmar i vinterbadarklubben Berliner Seehunde glatt i vattnet. Temperaturen i sjön var enbart 1,5 grad över fryspunkten och vid strandkanten hade ett tunt isskikt bildats, enligt public service-kanalen RBB.
En del skyddade sig mot kylan med badskor, handskar och tomteluvor. Vinterbad har på senare år lockat allt fler människor i Tyskland och Berliner Seehunde har tvingats införa medlemsstopp.
Även i Storbritannien är det populärt att doppa sig på juldagen. På udden Forty Foot i irländska Dublin hade hundratals människor samlats för att slänga sig i böljorna.
Kallt vatten avskräckte inte heller deltagare från de traditionella vinterbaden i Brighton och Birmingham.





