Nyheter24
Annons

Grönländare trötta på Trump: ”Är galen”

Publicerad: 6 jan. 2026, kl. 07:35
Sørine Petersen, grönländsk aktivist, med sin trumma vid stranden nedanför Herrnhuthuset i Nuuk i slutet av mars 2025. Foto: Johan Nilsson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Hon tillhör den grupp grönländare som önskar att Grönland ska bli självständigt från Danmark, men inte bli del av USA.

Donald Trumps nya utspel om att USA ”absolut behöver Grönland” tar hon med en nypa salt, även med tanke på att han gjort verklighet av sina hot om att gå in militärt i Venezuela.

— Det är klart att det aldrig är trevligt när någon pratar över ens huvud. Ingen vill att någons land ska tas ifrån en, men än så länge har ingenting hänt, och jag tror att folk är trötta på att brusa upp sig över allt det här.

Sørine Petersen, grönländsk aktivist, fotograferad i samband med en intervju i Nuuk i slutet av mars 2025.
Sørine Petersen, grönländsk aktivist, fotograferad i samband med en intervju i Nuuk i slutet av mars 2025.

Polariserad fråga

Men det är inte alla som håller huvudet kallt. En taxichaufför i Nuuk, som vill vara anonym eftersom frågan enligt honom är så polariserad, ser Trumps nya uttalanden som en obehaglig upptrappning i en orolig tid.

Annons

— Vi tänker såklart på vad han skulle kunna hitta på, och det här är inte bra. Han har ju visat att han är tillräckligt galen. Vi kan bara hoppas att han inte gör något idiotiskt.

Isberg och packis flyter förbi utanför kolonihamnen i Nuuk i slutet av mars 2025.
Isberg och packis flyter förbi utanför kolonihamnen i Nuuk i slutet av mars 2025.

Inte rädd för krig

Angutimmarik Berthelsen, som bor i Sisimiut, har tidigare uttryckt stöd för Trump och anser fortfarande att det vore bättre om Grönland var del av USA i stället för Rigsfællesskabet (riksgemenskapen Danmark, Grönland och Färöarna).

— Resten håller jag inte med om, alltså det med att det ska ske en annektering med tvång, säger Berthelsen och svarar sedan på en retorisk fråga om han tror att det skulle kunna hända:

— Det är inte så att jag är rädd för krig eller en militär invasion. Vi har ju inte ens vapen att försvara oss med, så det finns ändå inget vi kan göra, men det väcker helt klart känslor eftersom folk här vill undgå konflikter.

Majoriteten av grönländare önskar självständighet, enligt en opinionsundersökning från januari 2025. Arkivbild.
Majoriteten av grönländare önskar självständighet, enligt en opinionsundersökning från januari 2025. Arkivbild.

Skapar konflikt

På ett personligt plan är Berthelsen mest orolig för att Trumps återkommande intresse för Grönland ska skapa konflikt invånare emellan.

— Folk har vitt skilda uppfattningar och i vissa familjer har det gått så långt att man inte pratar med varandra om det här. Det är något som jag själv har upplevt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Trumps nya utspel om Grönland: ”Han är tillräckligt galen”