Nyheter24
Annons

Experten: Dödsskjutningen kan bli bakslag för Trump

Publicerad: 25 jan. 2026, kl. 12:55
President Donald Trump under en pressträff i Vita huset 20 januari. Foto: Mark Schiefelbein /AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Protesterna mot ICE har pågått under en tid och fått nytt bränsle efter att Pretti, 37, sköts till döds av federal polis på lördagen.

— Folk är mycket upprörda och det är ett väldigt spänt läge, säger Dag Blanck, professor i Nordamerikastudier vid Uppsala universitet.

Samtidigt hårdnar de politiska motsättningarna. Både borgmästaren i Minneapolis, Jacob Frey, och delstatsguvernören i Minnesota, Tim Walz, riktar skarp kritik mot ICE:s agerande. Kristi Noem, minister för inrikes säkerhet, har på en presskonferens hävdat att Frey och Walz uppmuntrar till våld – och att Pretti ägnade sig åt inhemsk terrorism.

Dag Blanck påpekar att USA:s president Donald Trump fått kritik för att omedelbart ta till begreppet inhemsk terrorism när trebarnsmamman Renee Good sköts ihjäl i början av januari.

— Det kan bli en backlash för Donald Trump om den allmänna opinionen börjar tro att det här inte var någon terrorist och att han blivit mördad utan anledning.

Stora protester pågår i Minneapolis efter dödsskjutningen av Alex Pretti, 37.
Stora protester pågår i Minneapolis efter dödsskjutningen av Alex Pretti, 37.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Experten: Dödsskjutningen kan bli bakslag för Trump