Nyheter24
Annons

Trump skickar gränschef till Minnesota – efter samtal med Walz

Publicerad: 26 jan. 2026, kl. 16:17
Uppdaterad: 26 jan. 2026, kl. 16:31
Tim Walz vid en pressträff på söndagen. Foto: Abbie Parr /AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Enligt Trump var det demokraten Walz som ringde till honom och ”bad om att arbeta tillsammans gällande Minnesota”.

”Det var ett mycket bra samtal och vi verkade faktiskt befinna oss på samma våglängd”, skriver Trump på sin plattform Truth Social.

Inlägget kom ett par timmar efter det att Trump via Truth Social låtit meddela att hans gränschef Tom Homan snart är på väg till delstaten.

”Jag skickar Tom Homan till Minnesota i kväll. Han har inte arbetat där, men känner och gillar många av dem som bor där. Tom är tuff men rättvis och kommer att rapportera direkt till mig”, skriver Trump på Truth Social.

Presidenten gör gällande att Walz, som uttryckt stark kritik mot Trump till följd av den senaste tidens våldsamheter, ställt sig positiv till att få besök av gränschefen.

I lördags sköts 37-årige Alex Pretti ihjäl av federala gränspoliser i Minneapolis. Analyser visar hur Pretti närmade sig poliserna med en mobil i handen. Inget tyder på att han försökt använda det vapen han bar.

Händelsen har orsakat kraftiga reaktioner.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons