Nyheter24
Annons

Lättnad i München – Rubio talar istället för JD Vance

Publicerad: 13 feb. 2026, kl. 05:45
USA:s vicepresident JD Vance på OS i Italien tillsammans med sin fru Usha. Men han kommer inte till München i år. Arkivbild Foto: Andreas Rentz/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Intresset för årets säkerhetskonferens i München är rekordstort. Runt 60 stats- och regeringschefer deltar, liksom många ministrar från hela världen och en mängd försvars- och säkerhetsexperter. Alla kommer trängas på lyxhotellet Bayerischer Hof, där det till mångas lättnad i år inte blir JD Vance som håller tal, utan utrikesminister Marco Rubio.

Han upplevs av många som mindre konfrontativ än Vance och mer vänligt inställd till Europa. Förhoppningen är att förra årets tal, som mest liknade en uppläxning, inte ska upprepas.

Hot från Trump

Då fick ledarna höra att det största säkerhetshotet inte kommer från Ryssland eller Kina, utan inifrån Europa. De kritiserades också för att inte ha koll på migrationen och hota yttrandefriheten.

Vances tal var bara början på ett omtumlande år. President Donald Trump har sedan dess hotat med – och infört – höga tullar mot en lång rad länder, han har gjort klart att Europa måste ta ansvar för sin egen säkerhet och dragit tillbaka stöd för Ukraina.

Inte minst har han gjort anspråk på Grönland, vilket har skakat om många allierade, i synnerhet Danmark. Efter Donald Trumps besök på Världsekonomiskt forum i Davos för några veckor sedan har konfliktnivån trappats ned, men många frågar sig om man längre kan lita på USA.

Yxan viner

I en rapport inför årets konferens har arrangörerna bestämt sig för att tala om elefanten i rummet. Där beskrivs hur väletablerade samarbeten rivs ner och hur USA:s roll i världen förändrats.

”Den mäktigaste av de som tar till yxan mot existerande regler och institutioner är USA:s president Donald Trump”, slår rapporten fast.

Under tre dagar kommer nu politiker från båda sidor av Atlanten att hålla tal, mötas i debatter och framför allt ha en mängd bilaterala möten och samtal i korridorerna. Frågan är vad som kan repareras i den skadade relationen med USA.

Fakta: Säkerhetskonferensen i München

Årets upplaga av Munich Security Conference (MSC) äger rum 13–15 februari och inleds med tal av Tysklands förbundskansler Friedrich Merz.

Mer än 1 000 personer deltar, däribland runt 60 stats- och regeringschefer, många ministrar och utrikes- och säkerhetsexperter. Runt 120 länder är representerade.

USA:s delegation leds av utrikesminister Marco Rubio. Bland annat ingår ett 50-tal kongressledamöter och Kaliforniens guvernör Gavin Newsom.

Bland deltagarna finns även Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj, Frankrikes president Emmanuel Macron, Storbritanniens premiärminister Keir Starmer och Reza Pahlavi, son till Irans siste shah.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons