Nyheter24
Annons

USA varnar Iran – Vita huset: "Många argument för en attack"

Publicerad: 19 feb. 2026, kl. 02:24
Hangarfartyget USS Gerald R Ford uppges vara på väg till Mellanöstern. Arkivbild. Foto: Lise Åserud/NTB/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

De senaste veckorna har USA skickat stora militära resurser – bland annat örlogsfartyg och stridsflygplan – till Mellanöstern.

Ett amerikanskt hangarfartyg finns redan i Irans närområde och ytterligare ett, USS Gerald R Ford, befinner sig i Atlanten på väg mot Mellanöstern, rapporterar AFP.

Donald Trump har tidigare i år hotat Iran med militära angrepp, bland annat i samband med att regimen slog ned på demonstrationer.

I veckan har USA därtill fört samtal i Schweiz om Irans kärnenergiprogram, som flera länder befarar har kärnvapen som slutmål. Enligt Vita huset stod parterna på onsdagen fortfarande långt ifrån varandra.

— Det finns många argument att lägga fram för en attack, sade Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt angående förhandlingarna med Iran.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons