Nyheter24
Annons

Franciskus av Assisis ben visas upp – första gången på 800 år

Publicerad: 22 feb. 2026, kl. 19:44
Besökare i Sankt Franciskus basilika i Assisi i centrala Italien på söndagen. Foto: Gregorio Borgia/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Hundratals besökare flockas till Sankt Franciskus basilika i Assisi på söndagen. Inuti en kvävefylld box i plexiglas ligger de 800 år gamla benen efter Franciskus av Assisi för den breda allmänhetens beskådan – för första gången sedan han dog 1226.

Franciskus av Assisi, grundare av franciskanerorden, ses som ett av de viktigaste helgonen i den katolska tron. Efter att ha gett upp sin förmögenhet för ett liv i frivillig fattigdom ägnade han sitt liv åt att vårda sjuka och fattiga.

Kvarlevorna har funnits i basilikan sedan åren efter hans död, men först efter utgrävningar på 1800-talet återupptäcktes graven. Nästan 400 000 personer har redan bokat en plats för att se kvarlevorna, som visas till och med den 22 mars.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons