Nyheter24
Annons

Franciskus av Assisis ben visas upp – första gången på 800 år

Publicerad: 22 feb. 2026, kl. 19:44
Besökare i Sankt Franciskus basilika i Assisi i centrala Italien på söndagen. Foto: Gregorio Borgia/AP/TT

Hundratals besökare flockas till Sankt Franciskus basilika i Assisi på söndagen. Inuti en kvävefylld box i plexiglas ligger de 800 år gamla benen efter Franciskus av Assisi för den breda allmänhetens beskådan – för första gången sedan han dog 1226.

Franciskus av Assisi, grundare av franciskanerorden, ses som ett av de viktigaste helgonen i den katolska tron. Efter att ha gett upp sin förmögenhet för ett liv i frivillig fattigdom ägnade han sitt liv åt att vårda sjuka och fattiga.

Kvarlevorna har funnits i basilikan sedan åren efter hans död, men först efter utgrävningar på 1800-talet återupptäcktes graven. Nästan 400 000 personer har redan bokat en plats för att se kvarlevorna, som visas till och med den 22 mars.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Franciskus av Assisis ben visas upp – första gången på 800 år