Nyheter24
Annons

Irans hot mot demonstranter: ”Fingrarna på avtryckarna”

Publicerad: 11 mars 2026, kl. 06:57
Beväpnad kravallpolis på vakt vid en regeringsorganiserad demonstration i Teheran i måndags. På bilrutan sitter ett porträtt av landets nya ledare, ayatolla Mojtaba Khamenei. Foto: Vahid Salemi/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

— Om någon kliver fram i linje med fiendens önskningar så kommer vi inte längre att se den som en enkel demonstrant, utan som en fiende, säger den nationelle polischefen Ahmad-Reza Radan i den statliga tv-kanalen Irib.

— Vi kommer att ta itu med dem på samma vis som vi tar itu med fiender.

Radan lägger till att styrkor står redo med ”fingrarna på avtryckarna” för att försvara den islamiska revolutionen.

Flera tusen människor dödades när myndigheterna slog ned massprotester i Iran i början av året. Då skedde också tiotusentals gripanden, sedan demonstranter stämplats som terrorister och utländska kollaboratörer.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons