Nyheter24
Annons

Flera döda i Ukraina – civila träffade i drönarattacker

Publicerad: 11 mars 2026, kl. 11:10
Ukrainska soldater skjuter mot en drönare i luften i Donetsk, den 25 februari. Bilden har distribuerats genom Ukrainas militär. Foto: Iryna Rybakova/Ukrainas 93:e mekaniserade brigad via AP/TT

Drönaren slog ned i en civil företagslokal tidigt på onsdagsmorgonen, enligt den ukrainske guvernören Ihor Terechov. Dödsoffren uppges vara en man och en kvinna och ytterligare ett antal personer har skadats.

Charkiv, en stad som före kriget hade hundratusentals invånare, ligger nära nationsgränsen mot Ryssland och har varit särskilt hårt beskjuten under kriget.

Det ryska styret i den ockuperade delen av den ukrainska regionen Zaporizjzja uppger att två personer dödades när en ukrainsk drönare slog ned i en bil i en ort vid fronten.

Ytterligare 20 personer har skadats i en rysk drönarattack mot en minibuss i den sydöstra staden Cherson, enligt ukrainska åklagare.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons