Nyheter24
Annons

Israel erkänner: Spred fejkad bild på dödad journalist

Publicerad: 29 mars 2026, kl. 15:51
En journalist på plats vid den bil i vilken journalisterna Ali Hassan Shaib, Fatima Ftouni och Mohammed Ftouni dödades i en israelisk attack i södra Libanon på lördagen. Foto: Mohammed Zaatari /AP/TT

På lördagen dödades tre journalister i Libanon i israeliska attacker. Efter attackerna publicerade Israels militär ett inlägg på X där man anklagade en av dem, Ali Hassan Shaib, för att ha varit del av den Iranstödda milisgruppen Hizbollahs väpnade gren.

I inlägget bifogades en bild där två foton på Shaib, mångårig korrespondent för den Hizbollah-ägda tv-kanalen al-Manaar, hade sammanfogats, varav det ena föreställde honom i militär mundering. Men det fotot var fejkat, medger nu Israel.

”Dessvärre finns egentligen inte något sådant foto, det var photoshoppat”, säger den israeliska militären i en skriftlig kommentar till Fox News.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Israel erkänner: Spred fejkad bild på dödad journalist