Det pågår ett krig i Syrien, och det har det mer eller mindre gjort sedan i mars 2011 när vilda protester fick den dåvarande regeringen att avgå.
I väst har ärkeskurken hetat Bashar al-Assad och Robin Hood har symboliserats av rebellerna som slåss för folkets frihet.
Men när nyhetsinslagen skiftat från att intervjua män med olika tunga vapen på axlarna till att prata med folk på gatorna har bilden ibland sett annorlunda ut. Presidenten har kanske mer stöd hos folket än vad nyhetsbilderna velat förmedla.
Den onde och de goda
Trots trägna försök är uppgiften att dela upp krig i svart och vitt närmast omöjlig. Media har dock gjort ett försök. Rebellerna bra - Assad dålig. Visserligen har konsten att försöka ge en objektiv bild varit aningen svårare att bemästra än vanligt, då inga oberoende medier släppts in i landet. Men ändå.
Det har dock skett ett mindre skifte. I takt med att striderna trappats upp och läget blivit alltmer vidrigt har även rebellernas mindre heroiska sidor börjat skymta. På onsdagen släpptes brutala bilder på när de som beskrivits som frihetskämpar dödar regimtrogna män i iskalla hämndaktioner.
Hur nästa hämnd kommer att se ut återstår att se. Men att rebellerna kommer bli starkare är det få som tvivlar på - speciellt efter avslöjandena om att USA:s president Barack Obama skrivit på en hemligstämplad order som ger bland annat CIA rätt att hjälpa till att störta Assad.
Barnen - våldtagna mänskliga sköldar
Regimtrogna män och kämpande rebeller är långt ifrån de enda som avrättats, inbördeskriget i Syrien har redan blivit känt för att ha drabbat barnen extra hårt.
En rapport från den brittiska organisationen War Child menar att båda sidor, ja alla som överhuvudtaget varit inblandade inklusive omvärlden, gjort sig skyldiga till att mellan 500 och 1 300 barn dödats i konflikten.
Många har mördats i massakrer, andra sitter inlåsta i interneringsläger och flera har utsatts för sexuella övergrepp eller tvingats begå krigshandlingar.
Regimen och oppositionen krigar sönder de små på olika sätt. De som utsätts för Assads män har blivit skjutna, fängslade, torterade och sexuellt utnyttjade samtidigt som oppositionens offer tvingats bort från sina hem för att agera mänskliga sköldar.
Det har redan gått över ett år sedan rapporterna om ett blodigt Syrien började komma. Och just nu ser det ut att fortsätta.