EAST MOLINE. Tvåårige Madden Jenks var ute och lekte på en lekplats i Illinois med sina föräldrar. Plötsligt skrek han till och började blöda. Han hade skurit sig på rakblad som någon placerat ut i lekparken.
– Han skrek aj och började blöda. När vi tittade efter var det rakblad överallt, säger tvååringens mamma Sally Jenks till WQAD.
Fasttejpade rakblad överallt
När familjen började se sig omkring hittade de gömda och fasttejpade rakblad runt om på lekplatsen. På klätterväggen, klätterställningen, gungorna och i rutchkanan.
– Det är ganska sjukt, psykotiskt. Lyckligtvis var inte såret djupt. Han är inte gammal nog att hänga med hela sin vikt på klätterställningen. Men tänk om han hade skurit upp handleden i stället för handen?, säger Maddens pappa Jayson Kenney till WQAD.
Polisen jagar okänd person
Händelsen har upprört flera familjer i området och polisen har gjort en teknisk undersökning av platsen.
– Poliser tog hand om rakbladen och andra bevis, säger polistalesmannen John Reynolds till WQAD.
I nuläget har man dock ingen misstänkt för rakbladsfällorna.