Nyheter24
Annons

Emil Krafth förlänger med Newcastle

Publicerad: 25 juli 2022, kl. 21:02
Emil Krafth, till vänster, förlänger kontraktet med Newcastle. Arkivbild. Foto: TT

Landslagsbacken Emil Krafth förlänger kontraktet med Premier League-klubben Newcastle."Jag är väldigt glad. Jag och min familj älskar att bo här", säger 27-åringen till klubbens hemsida.

Ämne:

TT

Krafth hade en tuff inledning på den förra säsongen, men avslutade starkt – som ordinarie i managern Eddie Howes förstauppställning. Med Krafth i laget avslutade "Skatorna" spelåret med fem segrar av sju möjliga i april och maj.

Högerbackens tidigare kontrakt skulle ha gått ut efter den kommande säsongen, men i och med det nya avtalet är han bunden till klubben till och med juni 2024.

"Jag ser fram emot att fortsätta resan vi inledde förra säsongen och jag ser verkligen fram emot framtiden för den här klubben", säger han till hemsidan.

Krafth anslöt till Newcastle från Amiens i franska ligan i augusti 2019. Han har tidigare spelat för Bologna, Helsingborg, Öster och Lagan. Hittills har han spelat 62 matcher för Newcastle.

I landslaget är han uppe i 42 landskamper.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons