Nyheter24
Annons

Jallow och Yakob lämnar IFK Göteborg

Publicerad: 26 aug. 2022, kl. 15:16
Uppdaterad: 26 aug. 2022, kl. 20:15
Kevin Yakob lämnar IFK Göteborg. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Alexander Jallow kom till Göteborg från Jönköpings Södra inför säsongen 2020 och har gjort 105 matcher för klubben. Men nu blir det alltså Serie B och Brescia för ytterbacken.

"Vi har haft en intensiv dialog med Brescia de senaste dagarna, och efter att våra förhandlingar är i mål är vi nöjda med affären. 'Alex' har utvecklats mycket hos oss och vi önskar honom lycka till", säger klubbdirektör Håkan Mild till klubbens webbplats.

Mittfältaren Kevin Yakob lämnar i sin tur för danska Århus efter en och en halv säsong i "Blåvitts" A-lag.

"Vi hade gärna sett att Kevin fortsatte hos oss. Vi har erbjudit honom ett bra avtal men Kevin vill gå till Århus. Vi önskar honom lycka till och tackar för åren hos oss, både som junior och i A-laget", säger Håkan Mild.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Jallow och Yakob lämnar IFK Göteborg