Nyheter24
Annons

Evenepoel världsmästare efter utklassning

Publicerad: 25 sep. 2022, kl. 08:58
Uppdaterad: 25 sep. 2022, kl. 09:55
Remco Evenepoel jublar när han rullar över mållinjen. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Med tre och en halv mil kvar av loppet attackerade Evenepoel och kom loss tillsammans med kazaken Aleksej Lutsenko. Ingen av de övriga i startfältet kunde svara, så duon kunde utöka sin ledning och sedan belgaren skakat av sig Lutsenko solokörde han resten av loppet in mot mållinjen.

Segermarginalen ner till konkurrenterna blev hela 2 minuter och 21 sekunder. Fransmannen Christophe Laporte vann en spurtstrid om silvermedaljen före hemmaåkaren Michael Matthews.

Remco Evenepoel är ny världsmästare.
Remco Evenepoel är ny världsmästare.

Remco Evenepoel har i flera år setts som en blivande superstjärna i cykelsporten och nu är han etablerad i världseliten efter en spektakulär sensommar och höst.

För två veckor sedan tog 22-åringen sin dittills största seger när han vann det klassiska etapploppet Spanien runt i imponerande stil och han följde upp det med segern i linjeloppet över 267 kilometer i Wollongong i Australien. Tidigare under VM tog Evenepoel dessutom brons i tempoloppet.

Tobias Ludvigsson, enda svensken i VM-loppet, bröt.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Evenepoel världsmästare efter utklassning