Nyheter24
Annons

Fantasisumma när Saudi arrangerar vinterspel

Publicerad: 4 okt. 2022, kl. 11:38
Asiatiska vinterspelen 2029 kommer att hållas i Saudiarabien – i öknen där den kommande megastaden Neom ska byggas. Arkivbild. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Det saudiska budet godkändes "enhälligt" i Phnom Penh, Kambodja, på tisdagen.

Vinterspelen är planerade att hållas i Trojena, ett område i Neom där "vintertemperaturen sjunker under noll grader och där temperaturerna året runt i allmänhet är tio grader svalare än resten av regionen", enligt projektets hemsida.

Under sommarhalvåret ligger temperaturen på omkring 40 grader.

Spegelstaden

I juli presenterade kronprins bin Salman planerna för projektet "The Mirror Line", "Spegellinjen", i Neom. Den saudiska spegelstaden består av två parallella skyskrapor som sträcker sig över 170 kilometer bergs- och ökenterräng. Staden har tidigare fått uppmärksamhet för dess planer på flygande taxibilar och robotbetjänter.

Annons

Trojena ska vara helt klart 2026 och i planerna ingår en åretruntanläggning för vintersport. Här ska även, bland annat, finnas en konstgjord sötvattensjö och "ultralyxiga" hotell.

Asiatiska vinterspelen består av tävlingar i skidåkning, snowboard, ishockey och konståkning.

Sportswashing

Det är alltså Saudiarabiens statliga investeringsfond, PIF, som kommer att stå för finansieringen av projektet, där kronprins bin Salman är ordförande. PIF är sedan i somras även ägare till Premier League-klubben Newcastle United och investeringsfonden finansierar den omstridda golftouren LIV-touren. Bin Salman är även ordförande i Neoms styrelse.

Saudiarabien har under en längre tid kritiserats för att försöka tvätta bort sitt rykte ("sportswashing") när det exempelvis gäller mänskliga rättigheter.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Fantasisumma när Saudi arrangerar vinterspel