Nyheter24
Annons

Anger lovordas: "Kan bli nya sprintkungen"

Publicerad: 17 dec. 2022, kl. 11:36
Uppdaterad: 17 dec. 2022, kl. 15:31
Edvin Anger blev femma i sprintfinalen i Davos. Arkivbild. Foto: TT

Ämne:

TT

Det blev en gastkramande avslutning i världscupen i längdskidor när Pellegrino till slut knäppte Klæbo på näsan med 15 hundradelars marginal.

— Det visar att Klæbo inte är helt omänsklig, det öppnar upp för en annan också, det är fränt att se, säger svenske Anger, som blev femma i finalen, i Viaplays sändning.

20-årige Anger gör sin första säsong som senior och har så här långt blivit fyra som bäst i världscupen (i sprinten i Lillehammer).

Och mer är att vänta, hävdar landslagschef Anders Byström.

— Jag tycker han visar tendenser som gör att han kan bli den nya sprintkungen, säger Byström till Viaplay.

Annons

Anger var inte ens säker på om han skulle komma till start i Davos då han hade halsont i onsdags.

— Det är en helt okej känsla, jag var inte ens säker på att jag skulle köra och så går jag till final, det visar att jag gjort ett bra jobb i sommar, säger han.

Fransmannen Lucas Chavanat blev trea.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Anger lovordas: "Kan bli nya sprintkungen"