De norska skidskyttarna har dominerat sporten de senaste åren, så även i år. Både damerna och herrarna har kammat hem guld efter guld och det är inte sällan flera av dem återfinns på pallplats.
Tränaren om norska dominansen i skidskytte
I en intervju med Expressen har det svenska landslagets tränare, Johannes Lukas, uttalat sig om hur han skulle vilja stoppa den norska dominansen för att jämna ut sporten.
I dag innehar Norge de sex första platserna i den totala världscupen på herrsidan, något Lukas anser inte gynnar sporten.
– Det är inte bra för sporten, det är vi alla överens om, säger Lukas.
Så vill Sverige stoppa Norges framgång i skidskytte
Han menar istället att grundregeln för hur många åkare som får ställa upp i loppen bör minska. I dag har varje nation fyra startplatser men ofta får Norge sex platser. I det senaste sprintloppet och jaktstarten var Johannes Thingnes Bö regerande världsmästare, vilket gjorde det möjligt för en åkare till att komma in i det norska laget. Därtill hade landet fem åkare i topp 15 i världscupen, vilket gav dem ytterligare utrymme till att plocka in en åkare till.
– En grundkvot med fyra, och kanske en femte som mästare vore bättre. Det gör att de bästa åkarna får större chans att vinna. Men det är IBU:s beslut, jag sätter inte reglerna.
Här kan du läsa fler sportnyheter från Nyheter24: