På klubbens hemsida skriver man att Filppula återvänder hem och att man har skrivit ett ettårskontrakt med finländaren, men också att han samtidigt blir en av delägarna för Jokerit.
"Jokerit har varit en oerhört viktig klubb för mig, så det fanns bara ett alternativ för mig. Jokerit har hjälpt mig mycket under min karriär, det är härligt att vara tillbaka", säger han till klubbens hemsida.
Samtidigt skriver klubben också att Filppula kommer att spela gratis för klubben där han fick stora delar av sin hockeyfostran.
"Det var viktigt för oss att kunna erbjuda Valtteri ett heltäckande paket som kommer att fortsätta även efter spelarkarriären. Hans engagemang för klubben förstärks också av det faktum att han inte kommer att belasta vår spelarbudget alls under den kommande säsongen.
Filppula har vunnit Stanley Cup med Detroit Red Wings, men också OS- och VM-guld med det finska landslaget.