Marcel Hirscher gör snart comeback. Arkivbild.
Marcel Hirscher gör snart comeback. Arkivbild. - Foto: Kerstin Joensson/AP/TT

Stjärnan uttagen – gör comeback efter fem år

För första gången på fem år ska den alpina superstjärnan Marcel Hirscher tävla igen. Han finns med i Nederländernas trupp till världscuppremiären på söndag – men räknar inte med några topplaceringar den här säsongen.


Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt Prenumerera
X

Gillar du artikeln?

Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.

Välj nyhetsbrev
Fakta: Marcel Hirscher

Född: den 2 mars 1989 i Hallein, nära Salzburg i Österrike.

Debut i världscupen: 2007.

Främsta meriter:

OS: guld i storslalom och kombination 2018, silver i slalom 2014.

VM: guld i slalom 2013, 2017 och 2019, guld i kombination 2015 och i storslalom 2017, guld i lag 2013 och 2015. Silver i storslalom 2013, 2015 och 2019, silver i kombination 2017.

Världscupen: 67 segrar (33 i slalom, 32 i storslalom, 1 i super-G och 1 i parallellslalom) på 245 starter, totalt 138 pallplatser. Åtta raka segrar av den totala världscupen (2012–2019).

Aktuell: Avslutade karriären 2019, men gör comeback den här säsongen. Finns med i Nederländernas trupp till världscuppremiären på söndag.

Hirschers uppmärksammade comeback är en av vintersäsongens största snackisar. Det var i april som det bekräftades att österrikaren skulle återvända – fem år efter att ha lagt skidorna på hyllan. Men den här gången ska han tävla för sin mammas födelseland Nederländerna.

Comebacken ser ut att ske på bekant mark i Österrike, nämligen i Sölden där världscupsäsongen inleds med storslalom på söndag. Hirscher finns med i truppen, skriver Nederländernas skidförbund på sin webbplats. Samtidigt flaggar de för att Hirscher har haft problem med sjukdom den senaste tiden och att comebacken potentiellt kan skjutas upp.

Under sommaren har 35-åringen tränat på Nya Zeeland. Han tror inte att han kommer att kunna utmana Marco Odermatt – de senaste säsongernas stora alpina dominant – om den totala världscupen.

— Att sikta på en plats bland de 15 bästa skulle för närvarande inte vara realistiskt, sade han tidigare till österrikisk tv enligt AFP.

Österrikes skidförbund har beklagat att Hirschers comeback sker för Nederländerna och inte Österrike. Till förbundets webbplats sade generalsekreteraren Christian Scherer:

"Vi har givetvis ansträngt oss mycket hårt för att erbjuda Marcel de bästa möjliga och individuella förutsättningarna vid en comeback. Vi beklagar förstås hans beslut att begära nationsbyte till det nederländska skidförbundet, men till slut stödde vi det."

TT
stats